Księgi Liturgiczne

Obok znaczenia celebracji, osób celebrujących, przestrzeni celebracji, są również księgi służące celebracji liturgicznej, elementy czynności rytualnych, znaki wymagające szacunku i czci. Zawierają one bowiem ni tylko ryty, ale i teksty pisane, które są ułożone ze słów, które czerpią natchnienie w sposób mniej lub bardziej bezpośredni ze Słowa Bożego.

Są one również przekazem tradycji, albowiem ukazują tak wiarę kościoła, jaki i kulturę określoną przez czas, przestrzeń i ludzi, którzy je ułożyli.

Jeżeli rzeczywiście liturgia chrześcijańska jest przede wszystkim Bożym działaniem, które realizuje się w znaku sakramentalnym, to księgi liturgiczne zawierają słowa i gesty, poprzez które dana kultura widzi i wyraża to działanie Boże.

Sobór Watykański II dokonał generalnej reformy ksiąg liturgicznych, z możliwością wykorzystania języków narodowych.

Mszał Rzymski

Stanowi główną księgę zawierającą teksty stałe i zmienne Mszy św., oraz przepisy dotyczące jej sprawowania. Pierwsze posoborowe wydanie typiczne ukazało się w 1970 r. Drugie już poprawione zostało ogłoszone dekretem Kongregacji Kultu Bożego w 1975 . Mszał rzymski dla diecezji polskich został wydany w 1986 r.

Ta księga liturgiczna jest podzielona na Msze okresów liturgicznych, Msze własne o świętych, Msze wspólne, Msze obrzędowe, Msze w różnych potrzebach, Msze wotywne, Msze za zmarłych. Pośrodku między Mszami okresów liturgicznych as Mszami własnymi o świętych, zostały umieszczone części stałe Mszy św. Pierwsze strony Mszału rzymskiego natomiast zawierają Ogóle Wprowadzenie do Mszału Rzymskiego.

Tekst Wprowadzenia musi być zawsze dobrze przedstawiony, gdyż podaje teologię Mszy św., wyjaśnienie obrzędów, zadania poszczególnych usługujących zgromadzenia, normy dotyczące celebracji i możliwości adaptacji.

Lekcjonarz

Jego wydanie łacińskie ukazało się w 1969 roku. To wydanie typiczne składało się z czterech tomów. Wydanie polskie ukazało się w latach 1972-78 i posiada siedem tomów.

Lekcjonarz jest księgą liturgiczną, która zawiera czytania i perykopy ewangelijne, proklamowane podczas celebracji. Jest zatem księgą będącą znakiem Bożego słowa. Posiadamy następujące tomy lekcjonarza:

• t.1 – Adwent, Boże Narodzenie
  • t.2 – Wielki Post, Wielkanoc
  • t.3 – okres zwykły (od I do XI tygodnia)
  • t.4 – okres zwykły (od XII do XXIII tygodnia)
  • t.5 – okres zwykły ( od XXIV do XXXIV tygodnia)
  • t.6 – czytania w Mszach o świętych
  • t.7 – czytania w Mszach obrzędowych, okolicznościowych, wotywnych

Istnieje jeszcze dodatkowo lekcjonarz zawierający czytania w Mszach o Matce Bożej, wydany razem z tzw., Mszałem Maryjnym.

Pontyfikał

Odnowiona w języku i obrzędach, ta księga liturgiczna do używania podczas celebracji biskupa dzieli się na poszczególne części, przyporządkowane różnych celebracjom liturgicznym.

• Obrzędy bierzmowania OB.
  • Obrzędy święceń biskupa, prezbiterów i diakonów OS
  • Obrzędy posług OP
  • Obrzędy konsekracji dziewic KD
  • Obrzędy błogosławieństwa opata i ksieni BO
  • Obrzędy błogosławieństwa olejów OBO
  • Obrzędy poświęcenia kościoła i ołtarza OPKO
  • Obrzędy ustanowienia nadzwyczajnych szafarzy Eucharystii NSE

Rytuał

Księga ta zawiera modlitwy i obrzędy wraz z przepisami, które odnoszą się do sprawowania sakramentów i sakramentaliów. Oprócz rytuału dla całego Kościoła Powszechnego istnieją rytuały partykularne dla poszczególnych prowincji kościelnych czy diecezji. Ta księga składa się z takich poszczególnych części jak:

• Obrzędy Chrztu Dzieci
  • Obrzędy Wtajemniczenia Chrześcijańskiego Dorosłych
  • Obrzędy Sakramentu Pojednania
  • Komunia Święta i kult tajemnicy Eucharystycznej poza Mszą Św.
  • Obrzędy Sakramentu Małżeństwa
  • Sakrament Chorych i Duszpasterstwo Chorych